The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
| Brand | Hymer |
| Category | Box van |
| Model | Free 600 Schlafdach |
| Initial registration | 06/2020 |
| Mileage | 85.700 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 103 kW (140 PS) |
| Displacement in cm³ | Unbekannt cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.990 mm |
| Main set tires | All-season tires |
| Second set of tires | Winter tires |
| Airbag for passenger | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| ISOFIX | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, Radio / CD, Sound system, AUX connector, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
Well-maintained Hymer Free 600 "Campus" - Ready for your next adventure!
Our reliable and well-maintained camper is for sale. As you can see from the attached graphics & pictures, the vehicle offers a well thought-out room layout and extensive equipment that leaves nothing to be desired.
The camper is ready for your next trip.
Important note on processing: The vehicle is currently still being financed. The sale is therefore carried out in such a way that the camper is released in the course of the purchase process. The vehicle registration document will then be handed over by the bank. We will be happy to discuss the details in a personal meeting to ensure a transparent and smooth handover for both parties.
The camper can be viewed by prior arrangement. We will be happy to answer any questions you may have about the vehicle or the process of the sale.
Previous owner: 0
Special equipment:
- Navigation with motorhome software (radio, CD, USB, Bluetooth, etc.) with reversing camera
- Second body battery (95 Ah AGM) incl. additional 18 A charger
- Cab darkening, etc.
- Insulated and heated waste water tank (winter package)
- Automatic gas bottle switchover system with crash sensor and Eisfix
- Gas filter
Further future to the car
- Snow chains included, not yet used (new)
- Fly net for the rear door from Hymer
- Velcro insulation for the pop-up roof from Hymer
- New interior filter (as of 01.03.2026)
- 07.2025 the timing belt was renewed as well as both V-belts
- 07.2025 Change oil
- 07. 2025 Gas test
- 07.2025 new oil pump installed.
- TÜV until 06.2027
- 2024 additional springs from Goldschmitt (parts certificate included, TÜV registered) were fitted to the rear axle (all invoices available)
- New starter battery 01.2026
- Tires on steel rim (tires from 2024)
Positives:
- Lots of storage space with large closet and mirror
- Easy assembly and disassembly of the rear bed
- Large transverse bed
- Space-saving partition net for rear storage space
- Option for two gas cylinders (11 and 6 kg) on board
- Sufficient power sockets and USB ports
- Reliable heating, easily accessible
- Intuitive on-board controls
- Functional but compact kitchen
- Sufficiently good motorization
Known defects:
- Small hole in the tabletop.
- The black applications/foils on the outside are of really poor quality from the manufacturer and are no longer perfect.
- The exterior mirror on the driver's side of the camper was driven off in March 2025 / plastic is chipped), a few scratches on the side.
- The camper has parking damage on the rear passenger side (perpetrator unknown). As can be seen in the picture, this is an optical defect - the driving behavior and safety are absolutely not restricted.
The listed "defects" are taken into account in the pricing.
Purchase contract will be drawn up.
Test drive is possible.
Only seriously interested parties please!
Legal notice:
"The motorhome is sold under exclusion of any liability for material defects."
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now