Int no. #225045
Active
Hymer Car 302
Loading ...
(Sat, 05/16/2026, 9:23 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Hymer |
| Category | Box van |
| Model | Car 302 |
| Initial registration | 12/2011 |
| Mileage | 39.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 88 kW (120 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.300 kg |
| Length in mm | 5.000 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ISOFIX | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Particle filter | |
| Seat heating | |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Roof repainted, as the original paint had peeled off, as with every Ducato.
Hail damage to the roof only partially repaired. This is only a visual defect and has nothing to do with the safety of the car.
Location
Germany, Worms
Zip code: 67549
Distance:
... km
Int no. #225045
Active
Hymer Car 302
Loading ...
(Sat, 05/16/2026, 9:23 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.