Int no. #179125
Ended
Hobby Siesta t555
Auction end: Tue, 01/27/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Hobby |
| Category | Alcove |
| Model | Siesta t555 |
| Initial registration | 12/2006 |
| Mileage | 113.000 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 103 kW (140 PS) |
| Displacement in cm³ | 2198 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.000 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Power windows front | |
| Radio and sound | Radio, Radio / CD |
| Cruise control |
General description
Known defects
Paint partially chipped on bumper
TÜV is due, but the vehicle is currently covered in the yard
Grazing damage to alcove
Dent through body door
Damage
Location
Germany, BERGTHEIM
Zip code: 97241
Distance:
... km
Int no. #179125
Ended
Hobby Siesta t555
Auction end: Tue, 01/27/2026, 10:00 PM
Availability: immediately
Last bid:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.