Int no. #214417
Active
Hobby Siesta 600
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 10:15 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Hobby |
| Category | Partially integrated |
| Model | Siesta 600 |
| Initial registration | 06/2007 |
| Mileage | 67.000 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 96 kW (131 PS) |
| Displacement in cm³ | 2198 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.400 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Well-maintained motorhome for sale with the following extras:
Wood application in the driver's cab
Daytime running lights
Cruise control
Air conditioning cab
AHK
Camper sat nav
Solar system
TV set
Oven
Spare wheel
Goldschmitt additional springs and spacers 2 axle
Location
Germany, Kevelaer
Zip code: 47623
Distance:
... km
Int no. #214417
Active
Hobby Siesta 600
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 10:15 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.