Int no. #223561
Active
Hobby Siesta
Loading ...
(Wed, 05/13/2026, 4:06 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Hobby |
| Category | Alcove |
| Model | Siesta |
| Initial registration | 05/2009 |
| Mileage | 136.700 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 103 kW (140 PS) |
| Displacement in cm³ | 2198 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.842 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| ESP | |
| Cruise control |
General description
Known defects
Very little used damage, very good condition
Location
Germany, Höchstädt
Zip code: 89420
Distance:
... km
Int no. #223561
Active
Hobby Siesta
Loading ...
(Wed, 05/13/2026, 4:06 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.