Int no. #207739
Active
Immediate purchase possible
Hobby Optima on Tour Edition
Loading ...
(Mon, 05/18/2026, 9:35 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Hobby |
| Category | Partially integrated |
| Model | Optima on Tour Edition |
| Initial registration | 06/2021 |
| Mileage | 48.500 km |
| Chassis | Citroen |
| Engine power in kW | 103 kW (140 PS) |
| Displacement in cm³ | 2179 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.790 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Alloy wheels | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Navigation system | |
| Radio and sound | Sound system |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Defective screen door
Small dent on passenger door
Body battery flat.
Vehicle workshop appointment on 20.05. for gas test and body battery.
Location
Germany, Dülmen
Zip code: 48249
Distance:
... km
Int no. #207739
Active
Immediate purchase possible
Hobby Optima on Tour Edition
Loading ...
(Mon, 05/18/2026, 9:35 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.