Int no. #224175
Active
Hobby 585MC AK
Loading ...
(Thu, 05/14/2026, 3:49 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Hobby |
| Category | Alcove |
| Model | 585MC AK |
| Initial registration | 01/2004 |
| Mileage | 164.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.890 mm |
Equipment
| Tow bar | |
| Parking aid | Camera |
| Alloy wheels | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, AUX connector, USB port, Bluetooth |
General description
Known defects
MOT expired in June 2024, a current gas test is also not available
I am aware that welding work is required at the entrance and on the right and left wheel arches. The gas pressure regulator and the associated hoses must be replaced.
Not TÜV-relevant: There are fine hairline cracks in the shower tray and the - rear wall of the toilet also has a crack (see pictures)
Damage
Location
Germany, Rethwisch
Zip code: 23847
Distance:
... km
Int no. #224175
Active
Hobby 585MC AK
Loading ...
(Thu, 05/14/2026, 3:49 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.