Int no. #211606
Active
Immediate purchase possible
Ford Transit Tourneo
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 9:19 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Ford |
| Category | Box van |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | Transit Tourneo |
| Initial registration | 02/2012 |
| Mileage | 119.913 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 92 kW (125 PS) |
| Displacement in cm³ | 2198 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 3 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.332 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Alarm system | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Multifunction steering wheel | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Small dent at the rear left, at the top of the door.
Scratches on the rear left wheel arch.
Signs of wear due to age, partially painted over with a touch-up pen.
A small spot at the front right between the doors.
Damage
Location
Germany, Berkenthin
Zip code: 23919
Distance:
... km
Int no. #211606
Active
Immediate purchase possible
Ford Transit Tourneo
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 9:19 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.