Int no. #104140
No longer available
Dethleffs T 6901 Eighty
Auction end: Tue, 05/13/2025, 10:43 AM
Availability: immediately
Last bid:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Partially integrated |
| Model | T 6901 Eighty |
| Initial registration | 06/2012 |
| Mileage | 51.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 109 kW (148 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.499 kg |
| Length in mm | 7.226 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| On-board computer | |
| Parking aid | Camera |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Radio and sound | Bluetooth, Apple CarPlay, Touchscreen |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Aluminum rims need to be repainted
Dethleffs lettering must be renewed
One exterior mirror needs to be replaced (crack in the mirror holder)
The sink in the bathroom is stained
Location
Germany, Eckernförde
Zip code: 24340
Distance:
... km
Int no. #104140
No longer available
Dethleffs T 6901 Eighty
Auction end: Tue, 05/13/2025, 10:43 AM
Availability: immediately
Last bid:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.