Int no. #222837
Active
Dethleffs Pulse GT T 7051 DBL
Loading ...
(Thu, 05/14/2026, 10:03 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Partially integrated |
| Model | Pulse GT T 7051 DBL |
| Initial registration | 08/2021 |
| Mileage | 45.413 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 118 kW (160 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.499 kg |
| Length in mm | 7.400 mm |
| Main set tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Alloy wheels | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Cruise control |
General description
Known defects
The vehicle shows typical signs of wear and tear such as superficial scratches and dents.
Location
Germany, Warstein
Zip code: 59581
Distance:
... km
Int no. #222837
Active
Dethleffs Pulse GT T 7051 DBL
Loading ...
(Thu, 05/14/2026, 10:03 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.