Int no. #209731
Active
Dethleffs Globevan one
Loading ...
(Tue, 04/07/2026, 9:31 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Box van |
| Model | Globevan one |
| Initial registration | 07/2023 |
| Mileage | 32.000 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 96 kW (131 PS) |
| Displacement in cm³ | 1995 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.240 kg |
| Length in mm | 4.972 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Front, Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| ISOFIX | |
| Alloy wheels | |
| Lumbar support | |
| Multifunction steering wheel | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, USB port, Bluetooth |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Ladenburg
Zip code: 68526
Distance:
... km
Int no. #209731
Active
Dethleffs Globevan one
Loading ...
(Tue, 04/07/2026, 9:31 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.