Int no. #217704
Active
Dethleffs Globetrotter XXLA
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 3:57 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Alcove |
| Model | Globetrotter XXLA |
| Initial registration | 12/2022 |
| Mileage | 15.860 km |
| Chassis | Iveco |
| Engine power in kW | 152 kW (207 PS) |
| Displacement in cm³ | 2998 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 7.500 kg |
| Length in mm | 8.600 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Alarm system | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Lumbar support | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | AUX connector, USB port, Bluetooth, WLAN hotspot, Touchscreen |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Kritzmow
Zip code: 18198
Distance:
... km
Int no. #217704
Active
Dethleffs Globetrotter XXLA
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 3:57 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.