Int no. #229048
Active
Immediate purchase possible
Dethleffs Globetrotter xli
Loading ...
(Fri, 05/29/2026, 9:48 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Integrated |
| Model | Globetrotter xli |
| Initial registration | 03/2013 |
| Mileage | 97.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 132 kW (179 PS) |
| Displacement in cm³ | 3000 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 5.500 kg |
| Length in mm | 8.500 mm |
| Main set tires | All-season tires |
| Second set of tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, Radio / CD, Sound system, AUX connector, USB port, Bluetooth |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Hanau
Zip code: 63452
Distance:
... km
Int no. #229048
Active
Immediate purchase possible
Dethleffs Globetrotter xli
Loading ...
(Fri, 05/29/2026, 9:48 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.