Int no. #231557
Active
Dethleffs Globetrotter
Loading ...
(Sat, 05/30/2026, 9:17 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Alcove |
| Model | Globetrotter |
| Initial registration | 06/1995 |
| Mileage | 156.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 85 kW (116 PS) |
| Displacement in cm³ | 2500 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.880 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Radio and sound | Radio |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Elmstein
Zip code: 67471
Distance:
... km
Int no. #231557
Active
Dethleffs Globetrotter
Loading ...
(Sat, 05/30/2026, 9:17 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.