Int no. #108945
Sold
Dethleffs Globebus I 15
Auction end: Mon, 06/23/2025, 5:03 PM
Availability: immediately
Hammer price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Integrated |
| Model | Globebus I 15 |
| Initial registration | 05/2014 |
| Mileage | 53.800 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 96 kW (131 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.490 kg |
| Length in mm | 6.290 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| ISOFIX | |
| Alloy wheels | |
| Radio and sound | Radio, Sound system, USB port, Bluetooth |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Bernstadt a. d. Eigen
Zip code: 02748
Distance:
... km
Int no. #108945
Sold
Dethleffs Globebus I 15
Auction end: Mon, 06/23/2025, 5:03 PM
Availability: immediately
Hammer price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.