Int no. #217406
Active
Dethleffs Fortero A6975
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 3:44 PM)
Availability: 12. Juni 2026
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Alcove |
| Model | Fortero A6975 |
| Initial registration | 06/2008 |
| Mileage | 222.000 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 103 kW (140 PS) |
| Displacement in cm³ | 2402 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 4.000 kg |
| Length in mm | 7.240 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Multifunction steering wheel | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, Sound system, AUX connector, USB port |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Hail damage
Signs of wear inside and outside due to age
Rear bumper with minor repaired damage
Location
Germany, Marl
Zip code: 45768
Distance:
... km
Int no. #217406
Active
Dethleffs Fortero A6975
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 3:44 PM)
Availability: 12. Juni 2026
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.