Int no. #224854
Active
Immediate purchase possible
Dethleffs Fiat ducato 230
Loading ...
(Fri, 05/15/2026, 9:33 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Alcove |
| Model | Fiat ducato 230 |
| Initial registration | 03/1999 |
| Mileage | 198.157 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 90 kW (122 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.800 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Particle filter |
General description
Known defects
Signs of wear and tear due to age and use. Known points: Trumatic C heater occasionally only starts after several attempts, toilet flush actuation occasionally reacts unreliably, small rust spot on the front right of the wheel arch. Vehicle is being sold privately.
Damage
Location
Germany, Neufahrn bei Freising
Zip code: 85375
Distance:
... km
Int no. #224854
Active
Immediate purchase possible
Dethleffs Fiat ducato 230
Loading ...
(Fri, 05/15/2026, 9:33 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.