Int no. #211676
Active
Dethleffs Esprit
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 3:18 PM)
Availability: 11. Juni 2026
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Partially integrated |
| Model | Esprit |
| Initial registration | 04/2014 |
| Mileage | 39.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 110 kW (150 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 4.250 kg |
| Length in mm | 7.310 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Lumbar support | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, AUX connector, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Signs of wear on the outside and inside
Fly screen door (thread torn)
Waste garbage can holder defective
Support plate under rear garage dented
Rear roof edge slightly dented at top right
Location
Germany, Ratzeburg
Zip code: 23909
Distance:
... km
Int no. #211676
Active
Dethleffs Esprit
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 3:18 PM)
Availability: 11. Juni 2026
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.