Int no. #206638
Active
Dethleffs Bus 2
Loading ...
(Wed, 04/01/2026, 9:36 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Partially integrated |
| Model | Bus 2 |
| Initial registration | 03/2000 |
| Mileage | 214.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 90 kW (122 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.000 kg |
| Length in mm | 5.500 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear |
| Radio and sound | Radio |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Rendswühren
Zip code: 24619
Distance:
... km
Int no. #206638
Active
Dethleffs Bus 2
Loading ...
(Wed, 04/01/2026, 9:36 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.