Int no. #223481
Buying opportunity
Dethleffs Advantage B 6501
This auction has expired (Tue, 05/12/2026, 3:16 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Integrated |
| Model | Advantage B 6501 |
| Initial registration | 09/2005 |
| Mileage | 108.525 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.850 kg |
| Length in mm | 6.860 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Lumbar support | |
| Multifunction steering wheel | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, AUX connector, USB port |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Hemdingen
Zip code: 25485
Distance:
... km
Int no. #223481
Buying opportunity
Dethleffs Advantage B 6501
This auction has expired (Tue, 05/12/2026, 3:16 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.