Int no. #196446
Active
Dethleffs Advantage A 7871
Loading ...
(Tue, 04/07/2026, 12:19 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Alcove |
| Model | Advantage A 7871 |
| Initial registration | 04/2011 |
| Mileage | 56.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 116 kW (158 PS) |
| Displacement in cm³ | 2999 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 5 |
| Permissible total weight in kg | 5.000 kg |
| Length in mm | 9.416 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Alloy wheels | |
| Particle filter | |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Lünen
Zip code: 44532
Distance:
... km
Int no. #196446
Active
Dethleffs Advantage A 7871
Loading ...
(Tue, 04/07/2026, 12:19 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.