Int no. #216251
Active
Immediate purchase possible
Dethleffs A7178
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 10:05 AM)
Availability: 01. Juli 2026
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Alcove |
| Model | A7178 |
| Initial registration | 01/2008 |
| Mileage | 167.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 116 kW (158 PS) |
| Displacement in cm³ | 2999 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 5.000 kg |
| Length in mm | 8.900 mm |
| Main set tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| On-board computer | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Navigation system | |
| Radio and sound | Radio, AUX connector, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
repaired minor damage to rear left, HU 11/25 expired
Damage
Location
Germany, Wandlitz
Zip code: 16348
Distance:
... km
Int no. #216251
Active
Immediate purchase possible
Dethleffs A7178
Loading ...
(Tue, 04/28/2026, 10:05 AM)
Availability: 01. Juli 2026
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.