Int no. #175138
Active
Immediate purchase possible
Dethleffs 7150 2 EB Comfort
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 10:28 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Integrated |
| Model | 7150 2 EB Comfort |
| Initial registration | 05/2016 |
| Mileage | 73.500 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 109 kW (148 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 4.250 kg |
| Length in mm | 7.500 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Cruise control |
General description
Known defects
Adhesive residue from deco foil. See pictures
Damage
Location
Germany, Siebeneich
Zip code: 74626
Distance:
... km
Int no. #175138
Active
Immediate purchase possible
Dethleffs 7150 2 EB Comfort
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 10:28 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.