Int no. #207235
Active
Dethleffs 5841
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 1:15 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Dethleffs |
| Category | Alcove |
| Model | 5841 |
| Initial registration | 05/2004 |
| Mileage | 162.450 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.120 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Defects known to me:
Rear view camera defective
SOG defective
Swelling of kitchen furniture under edge of trim strip - moisture ingress unclear
Underbid rear wooden corner rotten (reinforced by sheet metal in workshop)
TÜV papers issued incorrectly (must this be requested, papers assume incorrect weight class 3.85t only valid for 1 year - but vehicle is unloaded to 3.5t - must this be changed?)
First generation antenna has not been in use
Small dent at the front of the Alkhoven (tree hit - no hole)
Small dent in the rear (tree hit - no hole)
Roller blinds with signs of use
Engine sweats, not a drop yet
Damage
Location
Germany, DÜLMEN
Zip code: 48249
Distance:
... km
Int no. #207235
Active
Dethleffs 5841
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 1:15 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.