Int no. #218857
Buying opportunity
Concorde Carver
This auction has expired (Wed, 04/29/2026, 1:21 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Concorde |
| Category | Integrated |
| Model | Carver |
| Initial registration | 05/2012 |
| Mileage | 65.000 km |
| Chassis | Iveco |
| Engine power in kW | 125 kW (170 PS) |
| Displacement in cm³ | 2998 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 6.900 kg |
| Length in mm | 8.400 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, Sound system, AUX connector, USB port, Bluetooth, Touchscreen |
| Seat heating | |
| Cruise control |
General description
Known defects
Awning must be reprogrammed as new batteries have been installed
Location
Germany, Grevenbroich
Zip code: 41516
Distance:
... km
Int no. #218857
Buying opportunity
Concorde Carver
This auction has expired (Wed, 04/29/2026, 1:21 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.