Int no. #104374
Active
Immediate purchase possible
Chausson Welcome 70
Loading ...
(Tue, 04/07/2026, 12:52 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Chausson |
| Category | Partially integrated |
| Model | Welcome 70 |
| Initial registration | 06/2004 |
| Mileage | 185.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 81 kW (110 PS) |
| Displacement in cm³ | 2286 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 3.400 kg |
| Length in mm | 6.000 mm |
| Main set tires | Winter tires |
Equipment
| Tow bar | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, AUX connector, USB port, Bluetooth |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Hood hail dents
Location
Germany, Bad Kohlgrub
Zip code: 82433
Distance:
... km
Int no. #104374
Active
Immediate purchase possible
Chausson Welcome 70
Loading ...
(Tue, 04/07/2026, 12:52 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.