Int no. #226097
Active
Chausson Welcome 55
Loading ...
(Tue, 05/19/2026, 3:20 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Chausson |
| Category | Partially integrated |
| Model | Welcome 55 |
| Initial registration | 04/2005 |
| Mileage | 125.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.400 kg |
| Length in mm | 5.950 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
General description
Known defects
The only defects known to me are of an optical nature
Hood paint partially off (no rust)
Driver's door paint sill window rubber porous (no rust)
Rubber partially detached outside top left living area
Damage
Location
Germany, Denzlingen
Zip code: 79211
Distance:
... km
Int no. #226097
Active
Chausson Welcome 55
Loading ...
(Tue, 05/19/2026, 3:20 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.