Int no. #205246
Active
Chausson Welcome 17
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 11:15 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Chausson |
| Category | Alcove |
| Model | Welcome 17 |
| Initial registration | 05/2006 |
| Mileage | 113.700 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.700 mm |
| Main set tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Particle filter | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Cab air conditioning system defective. Air conditioning compressor leaking.
Signs of wear (scratches, dents) outside and inside
Location
Germany, Eltingshausen
Zip code: 97714
Distance:
... km
Int no. #205246
Active
Chausson Welcome 17
Loading ...
(Thu, 04/02/2026, 11:15 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.