Int no. #218989
Active
Challenger Genesis 31
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 2:40 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Challenger |
| Category | Alcove |
| Model | Genesis 31 |
| Initial registration | 12/2008 |
| Mileage | 145.000 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 103 kW (140 PS) |
| Displacement in cm³ | 2198 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.990 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Second set of tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, AUX connector |
| Cruise control |
General description
Known defects
No known defects worth mentioning
Location
Germany, Ordenham
Zip code: 26951
Distance:
... km
Int no. #218989
Active
Challenger Genesis 31
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 2:40 PM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.