Int no. #219866
Active
Challenger Genesis 275
Loading ...
(Sat, 05/02/2026, 9:16 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Challenger |
| Category | Partially integrated |
| Model | Genesis 275 |
| Initial registration | 02/2019 |
| Mileage | 43.300 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 110 kW (150 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Displacement in cm³ | 230 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.990 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Second set of tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear, Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, Bluetooth |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Two so-called air bubbles on the roof, which I have already had inspected by the workshop, and were found to be harmless and not in need of repair. Otherwise, the middle cord of the sunshade over the cab is torn and there are scratches on the driver's side wheel arch. All in all, nothing major.
Damage
Location
Germany, Maisach
Zip code: 82216
Distance:
... km
Int no. #219866
Active
Challenger Genesis 275
Loading ...
(Sat, 05/02/2026, 9:16 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.