Int no. #208197
Active
Challenger Genesis
Loading ...
(Tue, 04/07/2026, 9:35 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Challenger |
| Category | Alcove |
| Model | Genesis |
| Initial registration | 03/2010 |
| Mileage | 159.958 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 96 kW (131 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.899 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Rear |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, USB port, Bluetooth |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Signs of wear all around
A roof window can no longer be closed, but is tight.
A tap is dripping, but is still being repaired.
Location
Germany, Wittstock
Zip code: 16909
Distance:
... km
Int no. #208197
Active
Challenger Genesis
Loading ...
(Tue, 04/07/2026, 9:35 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.