Int no. #217216
Active
Challenger 288EB Special Edition
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 2:35 PM)
Availability: immediately
Starting price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Challenger |
| Category | Partially integrated |
| Model | 288EB Special Edition |
| Initial registration | 09/2018 |
| Mileage | 65.000 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 125 kW (170 PS) |
| Displacement in cm³ | 1995 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 2 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 7.200 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Second set of tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Lumbar support | |
| Multifunction steering wheel | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio, USB port, Bluetooth |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking system, Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
The seating area has been converted, can be removed and is then approved for 4 seat belts.
Used condition but well maintained.
Has 2 small dents, water level indicator flashes, but I can't find the fault.
Location
Germany, Hiltenfingen
Zip code: 86856
Distance:
... km
Int no. #217216
Active
Challenger 288EB Special Edition
Loading ...
(Thu, 04/30/2026, 2:35 PM)
Availability: immediately
Starting price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.