Int no. #172239
No longer available
Carthago c-tourer T 145 H
Auction end: Fri, 01/23/2026, 11:42 AM
Availability: immediately
Starting price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Carthago |
| Category | Partially integrated |
| Series | c-tourer T |
| Modell | 145 H |
| Initial registration | 07/2014 |
| Mileage | 55.500 km |
| Chassis | Andere |
| Engine power in kW | 130 kW (177 PS) |
| Displacement in cm³ | 2999 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 5 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 6.920 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD, Sound system, USB port, Bluetooth |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
There is a DVD in the DVD player that is not ejected.
Location
Germany, Birkenfeld
Zip code: 75217
Distance:
... km
Int no. #172239
No longer available
Carthago c-tourer T 145 H
Auction end: Fri, 01/23/2026, 11:42 AM
Availability: immediately
Starting price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.