Int no. #215806
Buying opportunity
Carthago 41 R
This auction has expired (Tue, 04/28/2026, 2:58 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Carthago |
| Category | Alcove |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | 41 R |
| Initial registration | 03/2002 |
| Mileage | 130.000 km |
| Chassis | Mercedes |
| Engine power in kW | 115 kW (156 PS) |
| Displacement in cm³ | 2685 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 2 |
| Permissible total weight in kg | 4.600 kg |
| Length in mm | 6.550 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Alarm system | |
| Tow bar | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Lumbar support | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD |
General description
Known defects
Slightly known leakage at the alcove, not yet repaired slight parking damage on the lower right side.
Damage
Location
Germany, Hilchenbach
Zip code: 57271
Distance:
... km
Int no. #215806
Buying opportunity
Carthago 41 R
This auction has expired (Tue, 04/28/2026, 2:58 PM)
Availability: immediately
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.