Int no. #227701
Active
Immediate purchase possible
Bürstner Typ 290
Loading ...
(Fri, 05/29/2026, 10:39 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Bürstner |
| Category | Alcove |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | Typ 290 |
| Initial registration | 06/1993 |
| Mileage | 152.967 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 70 kW (95 PS) |
| Displacement in cm³ | 2500 cm³ |
| Displacement in cm³ | 2500 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 2.800 kg |
| Length in mm | 5.700 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Radio and sound | Radio |
General description
Known defects
Roof window interior roller blind spring defective.
Window alcove front left firmly jammed (cannot be tilted). Unfortunately I haven't found a replacement yet, but it didn't really bother me.
Damage
Location
Germany, Gießen
Zip code: 35390
Distance:
... km
Int no. #227701
Active
Immediate purchase possible
Bürstner Typ 290
Loading ...
(Fri, 05/29/2026, 10:39 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.