Int no. #219389
Active
Bürstner Nexxo T 728 G
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 9:22 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Bürstner |
| Category | Partially integrated |
| Series | Nexxo |
| Modell | T 728 G |
| Initial registration | 02/2010 |
| Mileage | 167.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 96 kW (131 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 7.440 mm |
| Main set tires | All-season tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Navigation system | |
| Particle filter | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Cruise control |
General description
Known defects
1) The table has a modified and improved locking mechanism.
2) SOG toilet suction unit is switched on manually with indicator light.
Location
Germany, Brilon
Zip code: 59929
Distance:
... km
Int no. #219389
Active
Bürstner Nexxo T 728 G
Loading ...
(Mon, 05/04/2026, 9:22 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.