Int no. #216705
Active
Bürstner Nexxo T 728 G
Loading ...
(Sat, 04/25/2026, 9:31 AM)
Availability: immediately
Starting price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Bürstner |
| Category | Partially integrated |
| Series | Nexxo |
| Modell | T 728 G |
| Initial registration | 09/2011 |
| Mileage | 90.250 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 96 kW (131 PS) |
| Displacement in cm³ | 2287 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 7.044 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Second set of tires | Winter tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Cruise control |
General description
Known defects
Slight traces of rust under the paintwork on the body (bubbles). The automatic satellite system is currently out of order, was not needed - can be repaired for €500 according to the workshop
Damage
Location
Germany, Thomm
Zip code: 54317
Distance:
... km
Int no. #216705
Active
Bürstner Nexxo T 728 G
Loading ...
(Sat, 04/25/2026, 9:31 AM)
Availability: immediately
Starting price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.