Int no. #230211
Active
Bürstner Lineo C 590
Loading ...
(Thu, 05/28/2026, 9:57 AM)
Availability: 30. Juni 2026
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Bürstner |
| Category | Box van |
| Series | Lineo |
| Modell | C 590 |
| Initial registration | 03/2023 |
| Mileage | 10.200 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 125 kW (170 PS) |
| Displacement in cm³ | 1995 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.900 mm |
| Main set tires | All-season tires |
| Second set of tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Front, Rear, Camera |
| Power windows front | |
| ISOFIX | |
| Lumbar support | |
| Multifunction steering wheel | |
| Radio and sound | Sound system, USB port, Bluetooth |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Lithium battery incl. and poster, new water pump in water tank
Location
Germany, Hagen
Zip code: 58093
Distance:
... km
Int no. #230211
Active
Bürstner Lineo C 590
Loading ...
(Thu, 05/28/2026, 9:57 AM)
Availability: 30. Juni 2026
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.