Int no. #128855
Active
Immediate purchase possible
Bürstner A535-2 active
Loading ...
(Thu, 05/28/2026, 9:39 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Bürstner |
| Category | Alcove |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | A535-2 active |
| Initial registration | 12/2001 |
| Mileage | 96.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 6 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.600 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Tow bar | |
| Parking aid | Camera |
| Power windows front | |
| Radio and sound | Sound system |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
according to TÜV report: front right floor assembly superficial corrosion
New gearbox installed, as gearshift was previously unreliable
Location
Germany, Heidelberg
Zip code: 69120
Distance:
... km
Int no. #128855
Active
Immediate purchase possible
Bürstner A535-2 active
Loading ...
(Thu, 05/28/2026, 9:39 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Release price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.