Int no. #205642
Active
Benimar Cocoon 463
Loading ...
(Tue, 03/31/2026, 9:25 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Benimar |
| Category | Partially integrated |
| Series | Andere Baureihe |
| Model | Cocoon 463 |
| Initial registration | 12/2024 |
| Mileage | 17.000 km |
| Chassis | Ford |
| Engine power in kW | 125 kW (170 PS) |
| Displacement in cm³ | 1995 cm³ |
| Gearbox | Automatic |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | Cab climate |
| Number of belted seats | 5 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 7.431 mm |
| Main set tires | Summer tires |
Equipment
| Airbag for passenger | |
| Passenger airbag can be switched off | |
| On-board computer | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| ESP | |
| Hands-free kit | |
| Alloy wheels | |
| Lumbar support | |
| Light sensor | |
| Multifunction steering wheel | |
| Radio and sound | Radio, USB port, Bluetooth, Apple CarPlay |
| Cruise control | |
| Central locking system | Central locking with radio remote control |
General description
Known defects
Slight scratches.
Location
Germany, Grevenbroich
Zip code: 41515
Distance:
... km
Int no. #205642
Active
Benimar Cocoon 463
Loading ...
(Tue, 03/31/2026, 9:25 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.