The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
| Brand | Bavaria |
| Category | Alcove |
| Model | A6 ED |
| Initial registration | 03/2002 |
| Mileage | 164.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 90 kW (122 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.500 kg |
| Length in mm | 5.990 mm |
| Main set tires | Summer tires |
| Tow bar | |
| Rotating passenger seat | |
| Rotatable driver seat | |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Lumbar support | |
| Radio and sound | Radio |
Superstructure: Frankia / Bavaria, alcove vehicle, type A6ED
Basis: Fiat Ducato 244, engine 2.8 liter, 125 hp
GVW 3500 kg, TÜV 04 / 2028, gas test 10 / 2026
Year of construction 03 / 2004 (also 1st registration)
Length 5.99 meters, trailer coupling
4 sleeping berths, 2 in the alcove, 2 in the rear across in bunk beds
4 seat belts, tank 135 liters, total km approx. 164000
No TV, antenna, receiver etc. are available and can be
can be handed over
Boiler defective
last oil change incl. oil filter and air filter 04 / 2025
Timing belt and water pump changed 2021 at Km 145000
Underbody protection and hollow wheel preservation 2017
Separate shower and toilet, shower was used as a storage room
used as a storage room and fitted with a clothes rail
Large door to storage room on right side, smaller door on left side (retrofitted)
Reinforced front and rear springs from Goldschmitt
Vehicle has seasonal license plates (04 - 10)
Seen in winter in dry hall
In April professional hand wash and preservation
2025 small leak above the body door,
was repaired by a specialist company.
An air awning for the awning is included.
Delivery of the vehicle from April 2026
Earlier if a suitable offer is made.
Asking price: 16500,-- Euro
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now