Int no. #229206
Active
Andere Cristal H 590
Loading ...
(Wed, 05/27/2026, 9:47 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Vehicle profile
| Brand | Andere |
| Category | Partially integrated |
| Model | Cristal H 590 |
| Initial registration | 07/2002 |
| Mileage | 283.000 km |
| Chassis | Fiat |
| Engine power in kW | 94 kW (128 PS) |
| Displacement in cm³ | 2800 cm³ |
| Gearbox | Circuit |
| Fuel | Diesel |
| Air conditioning | no cab air conditioning |
| Number of belted seats | 4 |
| Permissible total weight in kg | 3.499 kg |
| Length in mm | 6.390 mm |
| Main set tires | All-season tires |
| Second set of tires | Summer tires |
Equipment
| Alarm system | |
| Tow bar | |
| Parking aid | Camera |
| Electric exterior mirrors | |
| Power windows front | |
| Radio and sound | Radio / CD |
| Central locking system | Central locking system |
General description
Known defects
Passenger door slightly dented at the bottom, TÜV defects (engine slight oil loss, front right frame rusted through jack mount front right rusted through, front and rear brake line slightly corroded)
Location
Germany, Frankweiler
Zip code: 76833
Distance:
... km
Int no. #229206
Active
Andere Cristal H 590
Loading ...
(Wed, 05/27/2026, 9:47 AM)
Availability: immediately
Current price:
... €
Reserved price:
... €
Commission:
... €
The purchase is currently only possible for professional dealers. Now
Do you have any further questions about the vehicle?
You have the possibility to send a message to the seller.